sobota, 5 listopada 2016

Tatuaże - moje i Wasze życie

Dużo wrzucam zdjęć na Instagrama. Sporo używam Snapchata. Trzeba więc teraz zadbać o tych, którzy jednak wolą czytać niż oglądać. A zacznę od ulubionego tematu, czyli tatuaży.

Co to jest?

Tatuaż jaki jest każdy widzi. Wszyscy też, z grubsza wiedzą, jak się go wykonuje. Ale skąd się wziął? Tego nie wiedzą wszyscy.

Tatuaże Ötzi 
Samo słowo wywodzi się z polinezyjskiego słowa tatau, które oznacza tyle co "pisać". Pierwsza pisemna wzmianka o tatuażach pojawia się w dziennikach Josepha Banksa, badacza pływającego z kapitanem Cookiem na HMS Endavour. Cook słowo to przywiózł z podróży do Tahiti i Nowej Zelandii, która skończyła w 1769 roku.

Historycznie, najstarszy odkryty tatuaż datuje się na 3250 lat przed nasza erą. Więc mamy dowody, że tatuaże są z nami już od bardo dawna.

Jakie jednak pełniły funkcje w starożytności?

Tatuaż mumii egipskiej 

Po co?

W przypadku najstarszego tatuażu na ciele Ötzi (człowiek lodu - 3300 p.n.e.) znaleziono 61 tatuaży, prawdopodobnie będących pozostałością po prymitywnych zabiegach medycznych. Takie tatuaże powstają w wyniku zabrudzenia igły lub ostrego przedmiotu podczas jego opalania w ogniu.

Pierwotne tatuaże były też odnalezione na szczątkach rdzennej ludności Japonii - Ajnów. Tradycyjnie tatuowali oni sobie twarze podobnie jak ludy Austroazjatyckie (południowo wschodnia Azja). Tatuaże miały znaczenie symboliczne lub mówiły o statusie danej osoby w społecznościach.

Tatuaże były powszechne w starożytnym Egipcie. Służyły jako narzędzie medyczne, religijne lub jako kara za przestępstwa.

Kobieta Ajnów 
W Chinach tatuaże były rozpatrywane jako obyczaj barbarzyński. Nosili je bandyci i bohaterowie ludowi. Poza tym tatuowano znak 囚 (więzień) na twarzach skazanych przestępców.

W Japonii, użycie tatuaży do celów duchowych lub dekoracyjnych datuje się nawet do 10 000 lat przed naszą erą. Tatuaże pokazywały status społeczny, wykonywany zawód i tak dalej. Tradycja tatuowania całych ciał, dziś praktykowana w środowiskach japońskiej mafii Yakuzy, wywodzi się wprost ze środowiska samurajów, którzy zamieniali zbroje na tatuaż i w konsekwencji stworzyli Yakuzę. W pewnym momencie, jeden z Szogunów zakazał ozdabiania ubrań przez pospólstwo i to spowodowało popularyzację tatuaży dekoracyjnych wśród zwykłych ludzi.

W kulturach Oceanii tatuaże miały funkcję społeczne, religijne i magiczne. Wyróżnia się tutaj kultura Samoańska (pe'a) i Nowozelandzka (Tā moko) i zachęcam do zgłębienia tej historii, bo jest ciekawa.

W Europie, poza Ötzi, znaleziono ślady tatuaży w kulturze celtyckiej, skandynawskiej i wielu innych. Tatuowali się też pielgrzymi do Ziemi Świętej i miejsc kultu chrześcijańskiego, dopóki nie zostało to zakazane bullą papieską.

W obu Amerykach tatuaże były powszechne wśród indian.

Zatem jak widzicie, tatuaże to nie jest nowość i często były negatywnie kojarzone (przestępcy, bandyci) ale miały też wiele innych funkcji. I to się przenosi też do czasów dzisiejszych.

Tā moko 

Dziś

Tatuaże ostatnio stają się modne. To jedna strona medalu. Dla wielu osób jednak to znacznie więcej. 

Oczywiście, część społeczeństwa nadal uważa, że tatuaże to patologia, cecha recydywistów i bandziorów. Prawda jest, jak zawsze, bardziej złożona.

...ale o tym pogadamy w kolejnym wpisie :)